Dlina Volny, v češtině vlnová délka, je poctou fyzice zvuku a sinusovým vlnám, prozrazuje běloruské trio

První vlaštovka programu je tu. Kapela Dlina Volny, která kombinuje současný elektropop s temnými tóny odkazujícími na atmosféru rodného Minsku. Tohle trio navazuje na postpunkovou vlnu a svůj styl definuje jako Brut Pop. Takto autentický sound reflektující sovětskou estetiku se dá asi namixovat jen ve spojení s brutalistní architekturou a popem osmdesátých let. Ty formovaly tuhle partičku v jejich dětství a dospívání v Bělorusku. 

Kapela hraje od svých začátků ve stejném složení Alex Shishlo klávesy a synťáky, Vad Mikutski baskytara, Masha Zinevitch zpěv, a ačkoli se dali dohromady v Minsku, nyní všichni žijí v Litvě. Jejich nové působiště je pro ně konečně bezpečným prostorem, kde se můžou naplno hudebně rozvíjet. V Bělorusku sice existuje hudební scéna, ale co se týče nahrávacích společností, producentů a dalších nezbytností pro fungující hudební byznys, tak to už je mnohem slabší. Říkali jsme si, že bude snadné cestovat tam a zpět. To bylo ale předtím, než běloruská vláda uzavřela hranice, říkají Dlina Volny k jejich přesunu do Litvy. Ve Vilniusu, kde se usadili, jsou úplně jiné možnosti, aby si plnili své hudební sny. Také je to místo se skvělými lidmi, architekturou a kulturou, kam to Alexe, Vada i Mashu vždycky táhlo.

Hudba jako reflexe politické situace

K nynější situaci v jejich domovině jsou velmi kritičtí a veřejně proti Lukašenkovu režimu vystupují. Ve dva roky starém singlu Whatever Happens Next zpívají: Time To Stay Alive, Whatever Is Coming Our Way, We Can Fight It Back!. Tato píseň byla použita v protestech požadujících demokratické volby. Necítí, že by se politicky angažovali, ale vyjádřit se ve své tvorbě a být veřejně aktivní, berou spíše jako svou povinnost.

Filmová tvorba jako inspirace

Ale zpátky k jejich hudební tvorbě. Jejich nahrávka z roku 2016 Neizmerima, kde ještě kombinovali běloruštinu a angličtinu, zaujala US label Italians Do It Better. A v roce 2018 už vydávají své první album Mechty. To je plné odkazů na filmový svět a tajemnou až hororovou atmosféru snímků Johna Carpentera. Asi vás nepřekvapí, když jako svůj oblíbený seriál zmiňují Co děláme v temnotách, zábavnou parodii na upíry, vlkodlaky a další podobné rezidenty hororových nocí. Je svérázný, má skvělý smysl pro humor, taneční kreace a netopýry, říká kapela k seriálu. Jejich láska k pohyblivým obrázkům se propsala i do nového alba Dazed, které je promováno jako Love Thriller a kde je producentem vrchní hudební skladatel Davida Lynche Dean Hurley. 

Temné mysteriózní atmosféře, kde stále prosvítají ponuré tóny postsovětské zkušenosti, zůstává kapela věrná i nadále. Svou tvorbu hudebníci chápou jako poctu sinusovým vlnám a fyzice zvuku, na což odkazuje i název kapely - Dlina Volny totiž přeloženo do češtiny znamená vlnová délka. Hvězda Dlina Volny strmě stoupá a vy nepropásněte příležitost je vidět druhý červnový víkend na Střeleckém ostrově naživo.

29. 04. 2022