Nezařazeno

Rozhovor s organizátory k finále sbírky hithit!

Do konce sbírky na https://www.hithit.com/unitedislands zbývá 5 dní! Stále se rozhodujete? Přinášíme vám rozhovor s organizátory, který vám může v rozhodování pomoci!

 

Nemáte strach, že takto velkou částku nemáte šanci posbírat? 

My jsme přesvědčeni, že úspěch sbírky má velkou šanci. Nárůst počtu příspěvků v posledních dnech nám dává velkou naději. Včera jsme měli 70%, dnes máme skoro 75%. Na naše stránky chodí tisíce lidí denně. Když se dostatečné procento rozhodne sbírku podpořit, tak to dopadne.

Co se stane, když to nedodpadne?

Byť se tímto problémem zabýváme neradi, máme několik scénářů. Nejjednodušší je ten, že se z některých scén, na které nebudeme mít prostředky, stáhnou kapely na ty další scény nebo je přesuneme do klubů.

Festival byl vždy celý zdarma a proč už není?

Festival, tak jak ho znáte – Střelák, Kampa, Žofín, nově i Petřín, zdarma je. Už letos a i do budoucna ale chceme vedle objevů přivážet i větší koncerty. Jsme přesvědčeni, že Praha si akci, která roste nejen počtem diváků, ale i na svém významu, zaslouží. Považujeme možnost nabízet tzv. vstup do Kinského zahrady za 100 Kč (Hithit), nebo 250 Kč (podaří-li se sbírka, budou vstupenky v Ticketpro), za poměrně unikátní. Unikátní v tom, že to dokážeme v podstatě jen díky partnerům, kteří financují tu část, která je přístupná zdarma a i přispěvatelům, kteří podporují sbírku vyššími částkami. Díky nim bude, doufáme, i Kinského zahrada přístupná co nejširší veřenosti.

Na co potřebujete tolik peněz?

Festival pracuje s vyrovnaným rozpočtem. Plán s Kinského zahradou je tak trochu navíc, a proto finance potřebujeme. Bohužel naše organizace není tak bohatá, aby to celé mohla financovat z vlastních zdrojů.

Proč neseženete peníze jinde než přes Hithit.cz? Proč to nezaplatí celé sponzoři?

Náš tým se fundraisingem zabývá po celý rok od jednoho ročníku k druhému, a věříme, že docela úspěšně. Nicméně kapacity sponzoringu v Čechách nejsou neomezené.

Proč není méně scén?

Jsme hudební festival, který je mezinárodní, který dává velký prostor novým českým kapelám, který organizuje tuzemské premiery zahraničním objevům, a který se navíc věnuje mnohým různým žánrům. To se prostě na málo scén nevejde.

A není to tak, že Kinského zahrada prostě bude, že jste to rozhodli už na začátku?

My jsme se na začátku už rozhodli. Teď ještě potřebujeme, aby se rozhodli i diváci.

Když tam bude chybět málo, tak to doplatíte?

Málo je relativní pojem. My ty peníze potřebujeme vybrat. Nechat propadnout celou sumu jen kvůli chybějícím 100 Kč, to bychom asi vyhráli nějakou cenu typu Darwin awards. A nutno se pochlubit, my už jsme 50.000 Kč přispěli.

Není ta kampaň moc nátlaková nebo žebravá?

Je to kampaň. Slovník cizích slov říká, že význam slova kampaň je bojové úsilí, tažení. My to s festivalem United Islands táhneme už 10 let a chceme táhnout i s diváky dál!

David Gaydečka & Martin Voňka